Zmiana wartości prolaktyny w zależności od fazy cyklu

Witam. Moj wynik prolaktyny w 27 dniu cyklu wynosi 1025 mol. Prolakryne badalam tez w 9 dniu cyklu i wynosila 300. W obu przypadkach normy do 495. Czy to mozliwe zeby prolaktyna tak zmieniala wartosci w zaleznosci od fazy cyklu? Cykle mam 30 dniowe. Pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

Przyczyn podwyższenie wartości prolaktyny może być wiele np. stres, stosunek płciowy, sen, wysiłek fizyczny, ciąża itp. Proponuję powtórzyć badanie poziomu prolaktyny między 2 a 5 dniem cyklu i udać się do lekarza rodzinnego.