Zmiana zapalna okołozębowa a kanałowe leczeni zęba

Mam dużą zmianę zapalną okołozębową przy górnej 6 . Poddałem się leczeniu kanalowemu pod mikroskopem. Jeden korzeń trzeba było zrobić endo. Jakie są szanse że te zmiany zapalne zejdą po wyleczeniu zęba kanałowo (w%) - jest ciężkim przypadkiem bo jedna scianka zęba się wyłamała?????.Dodam że musi być zrobiona endo proteza. Pozdrawiam Bartek

Stopień uszkodzenia korony zęba nie ma nic wspólnego z gojeniem zmian okołowierzchołkowych. Jesli lekarz zaproponował leczenie kanałowe uznał prawdopodobnie , ze stopień zniszczenia korony nie dyskwalifikuje zęba , jest możliwość odbudowy.

Zmiany zapalne w tkankach okołowierzchołkowych ulegają wyleczeniu po wykonaniu leczenia kanałowego (=endodontycznego). Zajmuje to najczęściej kilka miesięcy. Skuteczność leczenia kanałowego ocenia się średnio na około 90%. Ilość odłamanych ścian i odbudowa zęba po leczeniu (np. korona protetyczna, endokorona, onlay, wypełnienie kompozytowe) nie mają znaczenia dla skuteczności leczenia zmian w tkankach okołowierzchołkowych.