Zmiany typu Modic I w warstwie podchrzęstnej blaszek granicznych trzonów L5,S1
Tydzień temu, ból odcinka lędźwiowego znowu mnie dopadł. Zrobiłam rezonans. Opis:fizjologiczna lordoza. Zmiany typu Modic I, w warstwie podchrzęstnej blaszek granicznych trzonów L5,S1. Cechy odwodnienia k.m. L4-L5, L5-S1. Wysokość k.m. L5-S1 jest obniżona. Szerokopodstawna wypuklina centralna k.m. L5-S1, uciska worek opony twardej, zwęża zachyłki boczne. Kanał kręgowy jest prawidłowej szerokości bez zmian ogniskowych.Wizytę u neurologa mam za 2 tyg. Proszę o interpretację i wskazówki

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie. Zmiany tego typu związane są z chorobą zwyrodnieniową a także przeciążeniową kręgosłupa. Mogą one powodować dolegliwości bólowe oraz parestezje. Pojawia się najczęściej ból o charakterze ćmiącym choć nie można wykluczyć także dolegliwości stałych, znacznie utrudniających codzienne funkcjonowanie. W tej sytuacji należałoby zgłosić się do neurochirurga bądź ortopedy aby wdrożyć odpowiednie dalsze postępowanie. Nie wykluczone iż konieczna jest operacja. W pierwszej kolejności jednak poleca się fizykoterapię mającą na celu wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych.