Zmiany w płucach w wyniku tomografii komputerowej klatki piersiowej
Witam.Zapytanie o wyniki mojego taty.Badanie tomografii niskodawkowej klatki piersiowej,mężczyzna lat 60,były palacz: Płuca bez podejrzanych zmian ogniskowych, z objawami zaawansowanej mieszanej rozedmy,najbardziej nasilonej w górnych i srodkowych partiach płuc.W szczytach zmiany bliznowate po tbc, z uwapnienionymi guzkami w prawym szczycie o wym 9x11, w lewym3x8mm.Obraz śródpiersia w normie. Pyt- czy to wszystko to coś poważnego?tbc nigdy nie było,to skąd zmiany po tbc?

KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu
Lek. Izabela Ławnicka
98 poziom zaufania
Witam!
Podany wynik wskazuje na to, że Pani tata przebył w przeszłości gruźlicę. Najwidoczniej nie była ona po prostu zdiagnozowana podczas ostrego okresu choroby. Opisana rozedma (nieprawidłowe powiększenie przestrzeni powietrznych położonych obwodowo od oskrzelików końcowych i destrukcja ścianek tych struktur) najpewniej jest zaś skutkiem wieloletniego palenia papierosów. Niestety nie napisała Pani z jakiego powodu wykonana była tomografia - sugeruję zatem konsultację ze specjalistą pulmonologiem, który zestawi podany wynik ze stanem klinicznym pacjenta.