Zmiany w płucach w wyniku TK klatki piersiowej u biernego palacza
Witam.Badanie mojej mamy-kobieta lat 60,bierny palacz przez wiele lat. tomografia niskodawkowa klatki piersiowej: Płuca bez podejrzanych zmian ogniskowych.W prawym szczycie uwapniony guzek o śr.5mm,zwapnienie w węzłach chłonnych prawego wnęki i śródpiersie po stronie prawej-zmiany po tbc.Poza powyższym obraz śródpiersia w normie.Stan po usunieciu pęcherzyka żółciowego. Czy to coś poważnego?Skąd zmiany po tbc skoro nigdy nie było gruźlicy tzn nikt nigdy nie stwierdził.

KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu
Lek. Izabela Ławnicka
98 poziom zaufania
Witam!
Opisane w tomografii zmiany wskazują na to, że Pani mama przebyła w przeszłości gruźlicę. Najwidoczniej nie była ona jednak zdiagnozowana. Aktualnie najpewniej nie ma powodów do niepokoju, ale warto skonsultować się ze specjalistą pulmonologiem lub ftyzjatrą.