Zmniejszanie się prącia i jąder - czy można to powstrzymać?

W Internecie przeczytałem, że mężczyźni po ukończeniu 25 lat, co roku tracą w naturalny sposób 1% testosteronu. Czy to znaczy, że teraz, w wieku 62 lat mam ok. 60% tego hormonu? Ostatnio zauważyłem, że mój penis ma we wzwodzie trochę ponad 15 cm, więc jest prawie o 1 cm krótszy niż dawniej. Niekorzystnie zmienia się moja sylwetka. Chyba potwierdza się to, co napisano na seksuologicznym portalu. Czytałem, że figura nabiera kobiecych cech. Można zauważyć, że zaokrąglają się biodra, uwypukla brzuch, a jądra stają się mniejsze. I jak tu bez stresu poddać się ocenie kobiecego oka? Czy można powstrzymać zmniejszanie się prącia i jąder?
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Domyślam się, że Pana pytania dotyczą zespołu niedoboru testosteronu, zaburzenia dotyczącego niemal co 10 mężczyznę między 40.-60. rokiem życia.

Jak słusznie Pan zauważył, co roku dochodzi do obniżenia stężenia testosteronu o 1%. Nie oznacza to jednak, że za 40 lat, będzie miał Pan jedynie 60% wartości wyjściowej. Z każdym rokiem poziom testosteronu będzie obniżał się o 1%, ale od wartości bieżącej.

Opisywane przez Pana zmniejszenie prącia na pewno nie jest związane z zespołem niedoboru testosteronu. Zaburzenie to objawia się bowiem zaburzeniami wzwodu, obniżeniem libido, obniżeniem masy mięśniowej, przewlekłym zmęczeniem i innymi.  Być może Pana wrażenie zmniejszającego się prącia związane jest z nieprawidłowym jego zmierzeniem.

Jeżeli nadal będzie miał Pan wątpliwości co do rozmiaru swojego penisa, zawsze może Pan udać się na kontrolę urologiczną. Może Pan również oznaczyć poziom testosteronu w surowicy krwi.

Pozdrawiam