Zwapnienia w obrębie mózgu
Od lat cierpię na bolesne bóle głowy, ale dopiero niedawno dostałam skierowanie na TK. W czasie gdy czekałam na wynik (2 tygodnie), pojawiły się zawroty głowy i nudności. Znalazłam się w szpitalu, ale te objawy powiązano z menopauzą (mam 47 lat). Dziś odebrałam wynik TK i przeraziłam się. Jest w nim napisane: Dwa drobne zwapnienia w rzucie sierpa mózgu - jedno w części przedniej, drugie w tylnej. Zwapnienia w splotach naczyniówkowych. Zwapnienia dwudzielne w rzucie szyszynki o wymiarach 13x6x6 mm, dwa mniejsze zwapnienia w rzucie tętnic naczyniówkowych tylnych (przed szyszynką). Mózgowie i przestrzenie płynowe wewnątrzczaszkowe bez widocznych zmian. Kości czaszki bez zmian ogniskowych. Proszę o interpretację wyniku.

KOBIETA, 47 LAT ponad rok temu
Czy autyzm jest wyleczalny?
Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, czy autyzm jest wyleczalny.
Witam! Zwapnienia opisanych struktur mózgowych (sierpa mózgu, splotów naczyniówkowych, szyszynki oraz tętnic naczyniówkowych tylnych) nie są niepokojącymi zmianami. Zwapnienia w obrębie mózgu pojawiają się wraz z wiekiem i nie stanowią zwykle problemu klinicznego i nie wymagają leczenia. Lekarz opisujący badanie nie stwierdził istotnych klinicznie zmian. Proponuję pozostać pod opieką neurologa. Pozdrawiam serdecznie!