Zwichnięcie rzepki podczas tańca

Ostatnio podczas tańca zwichnęłam rzepkę, miałam dwa razy wykonywaną punkcję, lekarz włożył mi nogę w gips na 4 tygodnie. Teraz jednak słyszę wiele opinii, że gips to zły pomysł, proszę mi powiedzieć co robić? boję się bardzo, czy ten gips może mi zaszkodzić, co powinnam robić po zdjęciu gipsu by jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności, jak na razie lekarz tylko zalecił napinanie mięśnia czworogłowego uda i kazał się zgłosić na zdjęcie gipsu, proszę o odpowiedź.

Szanowana Pani, urazowe zwichnięcie rzepki u zdrowej wczesniej osoby wymaga unieruchomienia w celu stworzenia optymalnych warunków do gojenia tkanek miękkich, które uległy uszkodzeniu podczas tego typu urazu. Rzeczą wtórną, pozostającą w gestii lekarza prowadzącego leczenie, jest sposób w jaki zostanie unieruchomiony staw kolanowy (opatrunek okrężny udowy, szyna tutorowa lub stabilizator) oraz czas tego unieruchomienia zależny od stopnia uszkodzenia struktur stawowych. Bez wątpienia po okresie unieruchomienia będzie wymagała Pani intensynej rehabilitacji. W tym wypadku, jeśli nie będzie przeciwskazań, po jak najkrótszym okresie unieruchomienia w opatrunku gipsowym (o tym decyduje lekarz prowadzący ) można u Pani założyć stabilizator stawu kolanowego ewentualnie z korekcją toru rzepki i rozpocząć zabiegi fizykoterapeutyczne przy jednocześnie stale wykonywanych ćwiczeniach izometrycznych (wspominał o tym lekarz prowadzący). Życzę szybkiego powrotu do tańca - prosze jednak pamiętać,że w przypadku przebytego zwichnięcia jego czas będzie liczony w tygodniach, a nie dniach. Pozdrawiam.