Zwichnięta rzepka i niestabilność kolana

Witam, po raz drugi mam podwichniętą rzepkę. Za pierwszym razem skończyło się gipsem. Teraz lekarz na pogotowiu zalecił stabilizator, powiedział, że unieruchomienie stosuje się tylko za pierwszym razem. Czuję teraz dużą niestabilność kolana, lekarz określił w karcie, że moja rzepka jest "mobilna" i zalecił operację. Z tych emocji nie zapytałam, jak długo nosić stabilizator. Jego noszenie poprawia jakość chodzenia, ale nie chciałabym go źle używać.

Szanowna Pani,
Stabilizator stosuje się w sytuacjach w których ponownie może dojść do zwichnięcia rzepki, np. przy aktywnościach sportowych. Jeżeli niestabilność jest odczuwalna w czasie dnia codziennego, stabilizator powinien być używany na stałe. Niestety powoduje to zanik mięśni. Alternatywą jest leczenie operacyjne, które przywraca prawidłową funkcje stawu.
Pozdrawiam,
Rafał Mikusek - chirurg ortopeda