Zwiększenie dawki Citalopramu a nerwica lękowa

Witam serdecznie! Biore citalopram 30 mg na nerwice lekowa.Jest duzo lepiej,minely juz ataki paniki. Niestety leki i strach jeszcze czuje.W sytuacjach stresowych jest nieciekawie.Do tego mam bole somatyczne albo glowy pozniej zoladka itp. Czy powinnam udac sie do lekarza z mysla o zwiekszenie dawki citalopramu czy nie obejdzie sie bez zmiany leku na inny? Z gory dziekuje za porade. Ewa lat 39

Przy tak sformułowanym pytaniu powinien się pewnie wypowiedzieć lekarz psychiatra, ale że pytanie trafiło do działu "psychoterapia", odpowiem tak: Leki to jedna z możliwych dróg- pomagają zredukować uciążliwe objawy, choć zwykle tylko na tak długo, jak długo pacjent je przyjmuje. Drugą drogą jest podjęcie psychoterapii- to droga poniekąd trudniejsza, bo dłuższa (ale i efekty można utrzymać długo po jej zakończeniu) i sposoby powrotu do zdrowia/ komfortu psychicznego trzeba wypracować samemu, z pomocą psychoterapeuty, który jednak niczego za pacjenta nie zrobi. Wybór między tymi dwiema drogami wcale nie jest sprawą oczywistą, doradzam po prostu zastanowienie się. Pozdrawiam, Justyna Owczarek- Skoneczna

Witam, korekta farmakoterapii wchodzi w grę, ale to warto ustalać bezpośrednio ze swoim lekarzem. Proszę pamiętać, że w nerwicy lękowej główną metodą leczenia powinna być raczej psychoterapia - być może warto to rozważyć. Pozdrawiam

Dzień Dobry Pani Ewo.

Oczywiście, że powinna Pani udać się do lekarza i skonsultować z nim aktualne objawy i działanie leków (w tym również skutki uboczne). Warto również rozważyć podjęcie psychoterapii jako leczenie równorzędne z farmakoterapią i konsultacjami psychiatrycznymi.

Pozdrawiam i życzę skutecznego leczenia.