Żywotność plemników - kiedy mogło dojść do zapłodnienia?

Po pierwsze należy podkreślić, że plemniki w sprzyjających warunkach są w stanie przeżyć nawet do 6 dni. Kalendarzyk małżeński opiera się na obserwacji śluzu i temperatury, a zmiany czynników przemawiają za okresem płodnym i niepłodnym. Do wiarygodnej oceny dnia owulacji konieczna jest samoobserwacja co najmniej 6 miesięcy. Reguła, która w przybliżeniu pozwala wyliczyć dni płodne polega na odjęciu 20 od najkrótszego cyklu i 11 od najdłuższego. Jeżeli Pani cykle są regularne i zawsze trwają 26 dni, to wg obliczeń ( 26-20=6 i 26-11=15) Pani dni płodne przypadają między 6 a 15 dniem cyklu, co oznacza, że współżycie w tym dniach bez zabezpieczenia może zakończyć się ciążą. Wg powyższych informacji nie ma możliwości, by stosunek mający miejsce 5 dnia cyklu mógł doprowadzić do zapłodnienia. Pozdrawiam.

Bardzo dziękuję za szczegółowe wyjaśnienia, ale nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia. Napisała Pani, iż moje dni płodne przypadają między 6 a 15 dniem cyklu i plemniki są w stanie przeżyć nawet 6 dni. To skoro uprawiałam seks 5- dnia, a od następnego mam już dni płodne to plemniki nie mogą przetrwać i doprowadzić do zapłodnienia?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Tak jak napisałam w poprzednim zapytaniu, obliczenia są jedynie przybliżone, nie biorą pod uwagę zmienności osobniczej, czy działania czynników takich stres, infekcja, zmiana klimatu, które mają wpływ na długość cyklu.

Zakładając jednak, że w Pani przypadku występują regularne cykle i nic nie jest w stanie wpłynąć na ich długość to dni płodne mają miejsce między 6 a 15 dniem cyklu. 6 dzień cyklu jest pierwszym z dni, w którym jeśli dojdzie do zbliżenia plemniki będą w stanie przeżyć do dnia owulacji i doprowadzić do zapłodnienia.

Jeśli stosunek miał miejsce 5 dnia cyklu plemniki zdążą obumrzeć do dnia owulacji, czyli dnia w którym komórka jajowa może zostać zapłodniona. Owulacja w Pani przypadku najprawdopodobniej ma miejsce 12 dnia cyklu.

Pozdrawiam.