ZZSK i negatywny wynik HLA

Witam, moje dziecko ma podejrzenie ZZSK, czy negatywny wynik badań HLA na 100% wyklucza obecność choroby. Jakie inne badania trzeba wykonać?
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Antygen HLA-B27 obecny jest (w zależności od źródła) u 80-98% chorych na ZZSK. W jego ewentualnym rozpoznaniu najważniejsze jest badanie przedmiotowe chorego i kliniczna ocena objawów. Poza tym w diagnostyce potrzebna jest morfologia krwi z rozmazem, poziom OB i CRP, analiza moczu, oznaczenie czynnika reumatoidalnego, rtg stawów krzyżowo-biodrowych i kręgosłupa. Badania radziłabym wykonywać jednak zgodzie z zaleceniami lekarza prowadzącego.