Bolący guzek w piersi a planowanie ciąży

Witam serdecznie, mam 26 lat i wyczuwam mały guzek w lewej piersi, który przed miesiączką rośnie i sprawia ból, po miesiączce maleje i przestaje boleć. W dodatku jest ruchomy. Byłam w tej sprawie u ginekologa, w badaniu palpacyjnym również wyczuł guzek, jednak badanie USG nic nie wykryło. Zapewnił, że nie ma powodu do obaw. Zaczyamy starać się z mężem o dziecko i boję się, że w przyszłości ten guzek będzie przyczyną raka. Czy są badania które mogę jeszcze wykonać aby tego uniknąć lub go usunąć?
Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Nie każda zmiana w piersi musi oznaczać nowotwór albo podłoże do jego rozwoju. Bardzo duża grupa guzków to tzw zmiany włókniste, które prawdę mówiąc są nowotworami jednak skrajnie łagodnymi. Wynikają one najczęściej z wahań hormonalnych i przebudowy miąższy sutka. Starania o ciążę, jak i sama ciąża z pewnością nie wpłynie na tą kwestię negatywnie. Można wykonać biopsję opisywanej zmiany. W każdej chwili może się Pani zdecydować na zabieg usunięcia guzka.