Na co wskazuje ten wynik cytologii u 20-latki?

Szanowni Państwo, zwracam się z pytaniem, gdyż mój lekarz niekoniecznie mi wytłumaczył, co dla mnie oznacza wynik cytologii. Rozmaz odpowiedni do oceny , B1- NILM, szczegółowy opis - zmiany keratotyczne, uwagi - komórki w zlepach. Na wizycie mój Doktor podkreślił , że musimy ponowić cytologię , bo komórki były w zlepach. Co to oznaczają zmiany keratotyczne i komórki w zlepach? Z góry dziękuję.
KOBIETA, 20 LAT około miesiąca temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wynik badania cytologicznego, który Pani uzyskała, nie jest nieprawidłowy. Skrót NILM pochodzi od angielskiego Negative for Intraepithelial Lesion or Malignancy co oznacza, że w rozmazie nie wykryto zmian nowotworowych ani śródnabłonkowych. Świadczy to tym, że nie ma nieprawidłowości co do stanu komórek, a obraz nie jest patologiczny. Zawarte w opisie zmiany keratotyczne odnoszą się do zrogowacenia komórek nabłonka. Takie zmiany sugerują, że doszło do nadmiernego rogowacenia komórek na skutek czynników drażniących. Szczególnie chodzi o stan zapalny czy podrażnienia. Raczej nie trzeba się tym mocno martwić, ale z pewnością konieczna będzie kontrola za jakiś czas.

Co do zlepienia komórek to może być to czynnik utrudniający ocenę rozmazu. Jest to również sytuacja, która wskazuje na konieczność kontroli cytologicznej po czasie. Z tego też względu warto pójść za radą lekarza i poddać się badaniu po odczekaniu kilku tygodni lub miesięcy w zależności od zaleceń. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wyniki-cytologii-dlaczego-powinno-sie-je-robic-co-sa-jest-zle-kiedy-rozpoczac-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/cytologia-dlaczego-warto-sie-badac

https://portal.abczdrowie.pl/zamiastkwiatka-fakty-i-mity-o-cytologii-ginekolog-odpowiada-na-najczestsze-watpliwosci-kobiet

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.