Jak ocenić wyniki cytologii 27-latki?

Dzień dobry proszę o interpretację wyników cytologii Jakość rozmazu: rozmaz nadaje się do oceny, ale nie stwierdza się komórek endocervix Ogólna charakterystyka obrazu: obraz cytologiczny w granicach normy (nie stwierdza się śródnabłonkowej neoplazji ani raka) Zalecenia: kontrola do 12 miesięcy Napisałam do lekarza który pobierał mi tą cytologię, ale odpisał że obraz jest w granicach normy i że kolejna cytologia (płynna) za rok. Czy tak to powinno być?
KOBIETA, 27 LAT 2 miesiące temu

Dzień dobry,

Celem badania cytologicznego jest ocena komórek z tarczy i z kanału szyjki. Ale zdarza się tak,że czasami nie można znaleźć komórek z kanału szyjki, ponieważ u kobiet, które nie rodziły, w pewnych fazach cyklu miesiączkowego ujście zewnętrzne kanału szyjki macicy jest zamknięte ( brak tych komórek nie jest spowodowany nieprawidłowym pobraniem wymazu, tylko zamkniętym ujściem kanału szyjki macicy).

W takiej sytuacji w wymazie nie ma komórek z kanału szyjki (endocerwikalnych). Choć wynik jest prawidłowy to uważam,że powinien być powtórzony, aby badanie było pełne.

Kolejne badanie cytologiczne proszę wykonać najwcześniej 2 dni po zakończeniu miesiączki i najpóźniej 4 dni przed rozpoczęciem kolejnego krwawienia miesięcznego - najlepiej w pierwszej połowie cyklu. Na 4 dni przed badaniem nie należy stosować leków/preparatów dopochwowych, tamponów ani irygacji (płukania pochwy).

Zapraszam do artykułu:

https://www.google.com/amp/s/portal.abczdrowie.pl/wyniki-cytologii-dlaczego-powinno-sie-je-robic-co-sa-jest-zle-kiedy-rozpoczac-leczenie%3famp=1