Co oznacza wynik cytologii systemem Bethesda 2001?

Wynik cytologii systemem Bethesda 2001. I. Przydatność rozmazu do oceny: częściowo nadający się do oceny - nie stwierdza się komórek kanału szyjki macicy II. Ogólna charakterystyka rozmazu: obraz cytologiczny w granicach normy (nie stwierdza się cech śródnabłonkowej neoplazji ani raka) Czy to oznaczy, że wynik jest prawidłowy czy badanie należy powtórzyć?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Wynik jest w granicach normy, aczkolwiek tylko częściowo nadawał się do oceny (zależy to od techniki pobrania i utrwalenia materiału). Następne badanie powinno być wykonane najpóźniej za rok (chociaż NFZ refunduje badania raz na trzy lata). Jeżeli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości warto wybrać się do swojego ginekologa.