Bóle w pachwinach, rąk i nóg - czy to objaw nerwicy lub depresji?

Witam! Moje pytanie brzmi, czy bóle w pachwinach, rąk, nóg, pod pachami, ciągłe zmęczenie, brak energii, bóle głowy itp. mogą kwalifikować się do objawów zaburzeń nerwicowych? Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź.

ponad rok temu

Witam!

Zgłaszane objawy są niespecyficzne, użytkownik podaje również bardzo mało informacji na temat ich charakteru, czasu trwania.

Objawy takie mogą być chociażby objawem infekcji wirusowej związanej z powiększeniem węzłów chłonnych zlokalizowanych w wymienionych okolicach oraz bólami kostno-stawowymi, uczuciem zmęczenia i ogólnego rozbicia. Podobne objawy może powodować również np. anemia, niedoczynność tarczycy.

Przewlekłe zmęczenie, brak energii i obniżony nastrój należą do objawów dystymii - przewlekłego zaburzenia depresyjnego.
Niespecyficzne dolegliwości bólowe, nieznajdujące odwzwierciedlenia w wynikach badań lekarskich i laboratoryjnych, mogą wskazywać również na zaburzenia somatyzacyjne, należące do zaburzeń nerwicowych.

W tej sytuacji wskazane byłoby badanie internistyczne i ewentualne badania dodatkowe, a po wykluczeniu przyczyny fizycznej dolegliwości - konsultacja u lekarza psychiatry.

Z pozdrowieniami