Borelioza uaktywniona po 14 latach?

Witam, mam 22 lata i zastanawiają mnie różne dolegliwości przypominające objawy boreliozy. W wieku 8 lat przeszłam pokleszczowe zapalenie opon mózgowych.

Od mniej wiecej tamtej pory mam nieustające problemy z gardłem, których nie zwalczył żaden specjalista, powracające grypy i zapalenia oskrzeli. Miewam częste bóle w różnych częścich głowy, problemy ze skórą - jej suchość i wykwity ropne na całym ciele. Odczuwam wciąż zimno, jednocześnie mając problemy z nadmierną potliwością.

Kolejnymi problemami są problemy z zębami (rozpadają się i muszę inwestować wciąż w koronki), głośne "strzelanie" kości oraz drętwienie nóg. Czy możliwe, by po takim długim czasie od ukąszenia, występowały takie objawy?

Lek. Izabela Brym

Witam.

Objawy, które Pani opisała, są niecharakterystyczne. Ponadto pokleszczowe zapalenie opon mózgowych nie musi być związane z boreliozą. Mogła Pani przechodzić tzw. KZM, czyli kleszczowe zapalenie mózgu o etiologii wirusowej. Jeśli jednak była to infekcja kretkami Borrelia, część opisanych przez Panią dolegliwości może być efektem neuroboreliozy (drętwienie nóg czy bóle głowy).

Częstych infekcji górnych dróg oddechowych nie łączyłabym z ukłuciem przez kleszcza w dzieciństwie (radzę konsultację laryngologiczną, być może trzeba usunąć migdałki podniebienne lub migdałek gardłowy, może ma Pani skrzywienie przegrody nosa lub np. małżowinę puszkowatą, która sprzyja częstym zapaleniom zatok?). Suchość skóry i uczucie zimna mogą wynikać z obecności problemów natury endokrynologicznej, np. niedoczynności tarczycy.

Niewątpliwie powinna Pani zgłosić się do lekarza, który wykona podstawowe badania (np. morfologia krwi obwodowej, TSH, przeciwciała przeciwko boreliozie itd.) i ewentualnie pokieruje Panią do odpowiednich specjalistów.