Cechy uwypuklania pierścieni włóknistego

Witam mam pytanie dotyczące badania MR. Na poziomie L1-2 widoczne są cechy uwypuklania pierścieni włóknistego k/m do światła kanału kręgowego po stronie lewej na ok. 4mm, z modelowaniem opony twardej do przodu. Co to oznacza?
ponad rok temu

Witam serdecznie.
Podane zmiany są wynikiem początkowych stadiów choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Krążki międzykręgowe to struktury kręgosłupa występująca między trzonami kręgów, zbudowane z jądra miażdżystego otoczonego pierścieniem włóknistym. Jeśli dochodzi do uwypuklenia uszkodzonego pierścienia włóknistego – powstaje przepuklina dysku. Jeżeli proces uszkodzenia nie zostanie zahamowany, fragment jądra miażdżystego zostaje „wypchnięty” do kanału kręgowego, co powoduje ucisk na worek oponowy i korzenie nerwowe. Następstwem są silne bóle kręgosłupa i kończyny dolnej, tzw. rwa kulszowa. Aby zapobiec pogłębieniu dolegliwości powinien Pan/Pani stosować odpowiednie ćwiczenia i zabiegi rehabilitacyjne. Proszę zgłosić się do specjalisty rehabilitacji/neurologa, który pokieruje dalszym postępowaniem.