Jak dalej postępować po urazie ścięgna Achillesa?

Dzień dobry. Kobieta, 26 lat. Mam zdiagnozowane zapalenie ścięgna Achillesa od przeciążenia. Nie ma żadnych uszkodzeń ani mikrouszkodzen. Dostałam but ortopedyczny na 10 dni, do tego zastrzyki przeciwzakrzepowe. Musze jednak chodzić do pracy, pracuje 8-9 godz i nie mam możliwości mieć tam buta, więc mam zamiar w nim chodzić tylko w domu i w weekendy. Czy mimo to muszę brać zastrzyki?
KOBIETA, 26 LAT 3 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Zapalenie ścięgna Achillesa to poważna dolegliwość, która wymaga odpowiedniej opieki i czasu na regenerację - https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-sciegna-achillesa-czym-jest-przyczyny-objawy-leczenie. Domyślam się, że Pani sytuacja zawodowa prawdopodobnie nie pozwala na pełne przestrzeganie zaleceń lekarskich odnośnie noszenia buta ortopedycznego w ciągu dnia. Jednakże, but ortopedyczny ma na celu odciążenie ścięgna, co jest kluczowe dla szybszego i skutecznego leczenia, tym bardziej, że zapalenie powstało na skutek przeciążenia. Proszę brać pod uwagę, że brak zastosowania się do powyższego zalecenia może przedłużyć rekonwalescencję lub uniemożliwić wyzdrowienie.

Jeśli chodzi o zastrzyki przeciwzakrzepowe, są one zazwyczaj przepisywane w celu zmniejszenia ryzyka powstawania zakrzepów krwi, które mogą być wynikiem ograniczonej aktywności fizycznej i dłuższego unieruchomienia nogi. Mimo, że będzie Pani aktywna w pracy, zmniejszona mobilność spowodowana noszeniem buta ortopedycznego i ból mogą nadal stwarzać ryzyko zakrzepicy.

Zdecydowanie zalecam, by Pani skonsultowała się z lekarzem prowadzącym, który zna szczegóły Pani przypadku. Lekarz będzie mógł najlepiej ocenić, czy w Pani sytuacji konieczne jest kontynuowanie przyjmowania zastrzyków przeciwzakrzepowych, biorąc pod uwagę Pani poziom aktywności w pracy i sposób używania buta ortopedycznego.

Proszę dbać o swoje zdrowie i postarać się jak najwięcej czasu spędzać w bucie ortopedycznym, kiedy tylko będzie to możliwe, szczególnie po pracy i w weekendy. Zapewnienie odpowiedniego wsparcia dla ścięgna Achillesa jest kluczowe dla skuteczności procesu leczenia.

Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego powrotu do zdrowia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.