Jak leczyć ten ból ścięgna Achillesa?

Około tydzień temu podczas biegu na bieżni po treningu na siłowni pojawił się ból w okolicach ścięgna achillesa. Zacząłem przez to utykać. Ból pojawiał się podczas chodzenia i uciskania boków nad piętą (lekka opuchlizna). Lekarz rodzinny przepisał na 5 dni Biofenac 2xd. Jednak zamiast poprawy jest pogorszenie (np ból pojawia się podczas spoczynku po chodzeniu). Udałem się prywatnie do ortopedy. Podczas wizyty został przeprowadzony wywiad, badanie USG ("poszerzenie okolicy przyczepu i do 2cm ponad przyczepem ścięgna, bez obecności płynu w pochewce") itp. Stwierdzono tendinozę achillesa i szpotawą oś stawów skokowych. Jednak wg wypisu zaszło prawdopodobnie do nieporozumienia i objawy opisujące starą kontuzję zostały wzięte za opis obecnej. Mianowicie, że ból pojawia się z pierwszym porannym krokiem i nasila się po zastaniu, zmniejszając przy rozchodzeniu. A tak na prawdę ból towarzyszy zawsze podczas chodzenia, jak i podczas bezczynności po chodzeniu. Zastanie nie powoduje zwiększenia dolegliwości. Czy mogło to mieć wpływ na np błędną diagnozę? Zalecenie to wkładka pronująca, ketospray, ćwiczenia rozciągające rano i po bezczynności.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że odczuwa Pan tak uciążliwe dolegliwości ze strony układu ruchu. Problem ten może dotykać zarówno kobiet, jak i mężczyzn, wykonujących ciężkie prace fizyczne oraz o zwiększonej aktywności fizycznej.

Z opisu Pana objawów, można by wywnioskować, że cierpi Pan na zapalenie ścięgna Achillesa. Kontuzja ta pojawia się głównie w wyniku przeciążenia stawu podczas nadmiernego wysiłku fizycznego. W Pana przypadku, prawdopodobnie doszło do takiego urazu podczas wzmożonej aktywności fizycznej w czasie ćwiczeń na siłowni.

Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w organizmie człowieka. Jest ono słabo unerwione i ukrwione, co powoduje, że ciężko leczy się urazy w tym miejscu. Ścięgno to znajduje się nad piętą i łączy tylne mięśnie łydki z kością pięty, gdzie jest niezbędne do wykonywania niezbędnych czynności, jak chodzenie, bieganie i skakanie.

Uraz ścięgna Achillesa może utrudniać w znacznym stopniu prawidłowe funkcjonowanie. Dochodzą do tego również zaburzenia czynności ruchowych. Główną przyczyną problemów z danym ścięgnem jest przede wszystkim brak rozgrzewki przed treningiem, ćwiczeniami sportowymi, a także odwodnienie organizmu.

Leczenie takiej kontuzji może być dość zróżnicowane, w zależności od stopnia urazu. Można w takich sytuacjach stosować chłodzące okłady, unieruchomienie ścięgna, masaże, leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Jeżeli nie widać większej poprawy niezbędny może okazać się zabieg operacyjny.

Ze względu na odległość, trudno jest ocenić Pana stan zdrowia oraz stopień doznanego urazu. Proponujemy wizytę u fizjoterapeuty oraz lekarza ortopedy, aby zdecydował o dalszym postępowaniu, farmakoterapii oraz ewentualnych zabiegach rehabilitacyjnych.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://uroda.abczdrowie.pl/uraz-sciegna-achillesa

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-sciegna-achillesa-czym-jest-przyczyny-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.