Co może oznaczać niewielkie plamienie w ciąży?

Dzień dobry! Mam 28 lat, jestem obecnie w 6 tygodniu ciąży, jutro rozpoczynam 7. Dzisiaj w toalecie zdarzyła mi się przykra sytuacja - miałam zaparcie, po wypróżnieniu zauważyłam na papierze kropkę świeżej krwi z pochwy. Godzinę później wkładka była zupełnie czysta, po podtarciu widoczne było lekkie brązowe zabarwienie śluzu. Wizytę kontrolną mam dopiero w czerwcu. Zaznaczę, że miałam badany poziom progesteronu w zeszłym tygodniu i wszystko było w normie, nic mnie także nie boli. Proszę o odpowiedź, czy to może być coś groźnego, czy powinnam udać się jeszcze dzisiaj na sor?

Redakcja abcZdrowie

Witam,
nie wszystkie plamienia w ciąży są groźne, natomiast zawsze należy zachować czujność – na wszelki wypadek. Jeżeli plamienie pojawiło się po wypróżnieniu, to pierwszym, co się nasuwa, jest pęknięcie jakiegoś naczynia krwionośnego w pochwie lub małego krwiaka – nie stanowi to żadnego zagrożenia dla ciąży. Powinno ustąpić samoistnie po krótkim czasie. Warto wiedzieć, że są również plamienia o nieznanej etiologii, nie zagrażające ciąży – skarży się na bardzo duży odsetek ciężarnych w I trymestrze. Inną sytuacją są plamienia związane z nadżerką bądź infekcją intymną, jednak w Pani przypadku raczej można je wykluczyć. Niestety nie sposób ocenić, czy faktycznie przyczyna plamienia jest błaha – to może zrobić tylko ginekolog po badaniu. Choć plamienie, w przeciwieństwie do krwawienia, raczej nie kwalifikuje się do niezwłocznej wizyty w szpitalnym oddziale ratunkowym, to jednak warto skonsultować je z ginekologiem jak najszybciej. Alarmujące dla Pani powinno być ponowne wystąpienie plamień lub zintensyfikowanie objawów. Więcej w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-w-ciazy-przyczyny-zagrozenia.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.