Co może oznaczać ten wynik rezonansu magnetycznego?
Mój wynik rezonansu magnetycznego: zaznaczone niewielkie poszerzenie pochewki okołokołnierzeniowe szer.4 mm wokół korzenia prawego nerwu S1. Kanał kręgowy zwężony w wym. Strzałkowym do 10 mm na pozycji L3 -l5 cechy stenozy. Nici nerwowe stłoczone na poz. L3/ L4 Co on oznacza ??

MĘŻCZYZNA, 31 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Nie wspomniał Pan, z jakiego powodu zostało wykonane badanie rezonansem magnetycznym. Czy występują pewne choroby przewlekłe, a także, jakie dokładnie odczuwa Pan dolegliwości.
To dość istotne informacje, gdyż bez badania przedmiotowego oraz przeprowadzonego wywiadu trudno jest jednoznacznie ocenić Pana stan zdrowia. Zalecamy zatem konsultację z lekarzem, który zlecił badanie lub ortopedą. Specjalista po dokładnej analizie wszystkich wyników badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu.
Biorąc pod uwagę przedstawiony wynik rezonansu, można by stwierdzić, że wyodrębniono zwężenie kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym. Główną przyczyną takiego stanu może być zbyt duże obciążenie dla kręgosłupa oraz jego zużywanie się wraz z wiekiem. Często taka przypadłość może dotyczyć sportowców oraz, jako skutek częstego podnoszenia ciężkich przedmiotów.
Przy zdiagnozowanej stenozie kręgosłupa zazwyczaj stosuje się leczenie farmakologiczne oraz fizjoterapię. Natomiast w skrajnych przypadkach, gdy dochodzi między innymi do niedowładu kończyn, rozważana jest operacja.
Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/stenoza-kanalu-kregowego-przyczyny-objawy-leczenie
https://portal.abczdrowie.pl/otwor-miedzykregowy-stenoza-kanalu-kregowego