Jakie badania trzeba wykonać przy omdleniach?

Witam, moja babcia (74lata) ma częste zawroty głowy, a ostatnio 2 razy zemdlała. Miała wykonany rezonans magnetyczny głowy z którego wynika, że ma duże skupisko naczynek w części mózgu i zalecają dodatkowe badanie w postaci USG głowy. Nie wiem jednak jakiego dokladnie badania oczekują? Chciałabym iść z babcią na wizytę u neurologa ze wszystkimi wynikami badań potrzebnymi do diagnozy.
KOBIETA, 31 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Troska o zdrowie babci jest w pełni zrozumiała, zwłaszcza w obliczu tak niepokojących objawów, jak zawroty głowy i omdlenia (https://portal.abczdrowie.pl/omdlenie ). Rezonans magnetyczny głowy, który wykazał obecność skupiska naczynek w części mózgu, jest ważnym krokiem w diagnostyce, ale może rodzić więcej pytań.

USG głowy, o którym mowa, może odnosić się do kilku rodzajów badań ultrasonograficznych, w zależności od tego, co dokładnie chcieliby zbadać lekarze. Jednym z nich może być badanie dopplerowskie naczyń szyjnych i mózgowych, które pozwala na ocenę przepływu krwi w głównych naczyniach krwionośnych zaopatrujących mózg. Badanie to pomaga zidentyfikować ewentualne anomalie naczyniowe, zwężenia czy inne czynniki, które mogą wpływać na prawidłowy przepływ krwi i być przyczyną zawrotów głowy czy omdleń.

Przed wizytą u neurologa warto zebrać wszystkie dotychczasowe wyniki badań Pani babci, w tym wynik rezonansu magnetycznego oraz wyniki innych badań, które mogły być wykonane, jak np. EKG serca czy badania krwi. Neurolog, na podstawie szczegółowego wywiadu medycznego, wyników badań i obserwacji klinicznej, będzie mógł zaproponować dalsze kroki diagnostyczne lub leczenie.

Zalecam umówienie się na wizytę jak najszybciej, aby nie opóźniać diagnostyki i ewentualnego leczenia. Ważne jest, aby podczas wizyty dokładnie opisać wszystkie objawy, które zaobserwowała Pani u babci, a także udzielić informacji o jej ogólnym stanie zdrowia i przyjmowanych lekach. Proponuję również przeczytanie artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zakrzepy-moga-byc-przyczyna-omdlen-u-osob-starszych .

Życzę Pani babci szybkiego postawienia diagnozy i skutecznego leczenia, a Pani dużo siły w tym czasie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.