Co oznacza to zgrubienie w udzie?

Dzień dobry, na lewym udzie wyczuwam rozlane zgrubienie. Jest dosyć spore. Najbardziej wyczuwalne jest podczas przesuwania dłoni po udzie w stronę kolana. Gdy unoszę nogę czuję ból i ograniczenie. Na wyprostowanej nodze widać delikatne powiększenie uda. Czy są to objawy świadczące, że z nogą dzieje się coś poważnego? Zaznaczam, że nie doznałam kontuzji ani nie nadwyrężyłam nogi.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ciężko bez odpowiedniego badania stwierdzić, czym może być zaobserwowana u Pani zmiana. Wskazane jest wykonanie rezonansu magnetycznego bądź tomografii komputerowej. Trzeba też pamiętać o ewentualnej zakrzepicy, dlatego, jeśli badania nic nie wykażą, to w dalszej kolejności zalecamy przeprowadzenie badania USG Doppler kończyn dolnych.

Jeżeli na udzie nie ma żadnego zaczerwienienia lub obrzęku to w takim razie można przypuszczać, że owa zmiana nosi cechy tłuszczaka. To niegroźna zmiana o charakterze nowotworowym, która rośnie pod skórą. W przypadku, gdyby badania to potwierdziły, decyzja o usunięciu takiej dolegliwości należy do Pani i lekarza.

Zalecamy kontakt ze specjalistą, który będzie mógł przeprowadzić wspomniane wcześniej badania.

W wolnej chwili może się Pani zapoznać z naszym artykułem dotyczącym tłuszczaków:

https://portal.abczdrowie.pl/tluszczak

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.