Co oznacza wynik RM kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego bez kontrastu?

Wynik RM kręgosłupa lędźwiowo -krzyżowy bez kontrastu. Co on oznacza ? Czy mam się bać ? Spłycenie lordozy lędźwiowej. Skrzywienie .Drobne odczyny proliferacyjne na krawędziach trzonów. Zmiany zwyrodnieniowe krążków mk poziomów L4/L5 i L5/S1 z obniżeniem ich sygnału oraz wysokości. Na poziomie L4/L5 centralno-boczna wypustka krążka mk z pęknięciem pierścienia włóknistego modeluje worek oponowy i przyległa do korzeni nerwowych L5. Na poziomie L5/S1 centralno-lewoboczna przepuklina krążka mk na 11mm wypełnia lewy zachyłek boczny i uciska korzenie nerwowe a po stronie prawej uciska korzeń nerwowy S1. Stożek rdzenia o prawidłowym sygnale. POZDRAWIAM Dorota lat 38

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Radziłbym ten wynik skonsultować z ortopedą. Ustali on ewentualne wskazania do operacji.