Co oznaczają takie wyniki rezonansu magnetycznego 32-latki?
Witam Proszę o interpretację wyników rezonansu magnetycznego poniewaz wizytę u neurologa mam dopiero na czerwiec 2023 i nie wiem czy mam się martwić i zgłosić się wcześniej z wynikami. Napisano: Pojedyńcze ogniska podwyższonego sygnału w sekwencjach T2-zależnych śr.do ok.4mm, w istocie białej podkorowej płatów czołowych i ciemieniowych. Zmiany niespecyficzne, możliwe m.in. zmiany naczyniopochodne. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Prawidłowo, że wykonała Pana zalecone badanie obrazowe mózgu. Taka diagnostyka pozwala w porę wychwycić wszelkie zmiany i rozpocząć właściwe leczenie.
Nie wspomniała Pani, czy występują jakieś choroby przewlekłe, wymagające stałego leczenia. Istotne są również objawy, które obecnie towarzyszą, jak na przykład ból i zawroty głowy, podwyższone ciśnienie krwi, czy osłabienie.
Na podstawie wskazanego wyniku badania, można by stwierdzić, że wyodrębniono w istocie białej pewne niewielkie ogniska, mogące odpowiadać zmianom naczyniopochodnym.
Głównymi czynnikami wpływającymi na ich rozwój są między innymi: wiek, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, przebyte udary, czy choroby serca. Należy podkreślić, że powstają na skutek upośledzenia krążenia mózgowego. Ogniska te zazwyczaj występują pojedynczo lub w skupiskach.
Z racji odległości, trudno jest całkowicie ocenić Pani stan zdrowia. Proponujemy więc konsultację w miarę możliwym czasie z lekarzem neurologiem. Specjalista po dokładnej analizie wyników badań zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu.