Co oznaczają u mnie takie stolce?

Witam. Chciałabym się poradzić innych lekarzy bo wszyscy w moim otoczeniu uważają mnie już za wariatke. Mianowicie od 3 tygodni zaczęły mi się tasmowate bardzo miekkie stolce ale to było tydzień przed miesiaczka a ja zawsze mam wtedy miekkie stolce i biegunke podczas miesiaczki. Ale po miesiaczce objawy nie ustapily poszlam do rodzinnego wszystkie wyniki super morfologia Perfect, żelazo super test na krew utajona w kale ujemny nie mam objawów boli brzucha czy krwi czy śluzu nie zauwazylam mam apetyt nie chudne lecz wczesniej juz mialam takie papkowate stolce ale byly uformowane i o normalnej srednicy i zleciła mi ginekologa bo może mam płyn w zatoce Douglasa i uciska jelito lecz tam lekarz też nic nie widzi poszłam dalej do gastrologa . (Panikuje bo moja mama zmarła w wieku 49lat na jelito grube) lecz gastrolog po wywiadzie stwierdził że nie ma żadnych niepokojących objawów ani alarmujaccych że te kupy takie miękkie, cienkie i biegunkowaty od stresu zbadał brzuch i mówi że nie chce mi w tym wieku dawać leków które mnie uzależnia, że mam mu zaufać bo wie co mówi i że nie chce mi w tym wieku robić kolonoskopi i straszyć i tak naprawdę nie ma ku temu powodu i że jak mama zmarła w wieku 49 lat to pierwsza kolonoskopie mam zrobić w wieku 30lat. I ze to nie dzieje sie tak z dnia na dzien ze z dnia na dzien bym dostała cieniutkie stolce bo taki nowotwor rozrasta się około 10 lat. Przepisał lek na receptę na jelito drazliwe i Enterol biorę je od 3 dni i nie widzę poprawy nadal mam bardzo miękki stolec czasem większe kawałki A czasem cieniutkie jak mały palec kawalki i czesto czuje przelewanie i bulgotanie w brzuchu . Przez ten czas zrobiłam tylko 2 razy normalna kupę. Proszę mi powiedzieć czy powinnam zrobić ta kolonokopie czy naprawde swiruje. Ale meczy mnje to juz bo 5minut po przebudzeniu zaczyna mnie kręcić i muszę iść do kibelka. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli wszystkie dotychczasowo wykonane badania, a także zebrany przez lekarzy wywiad nie wskazuje na nic niepokojącego, to prawdopodobnie nie ma Pani powodów do obaw. Gastrolog ma rację, mówiąc, że rak jelita grubego nie manifestuje się cienkimi, ołówkowatymi stolcami pojawiającymi się z dnia na dzień. Zwłaszcza, że u Pani takie stolce właściwie nie występują – Pani obawy budzą miękkie, papkowate.

Być może pomocny okaże się nasz artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/bristolska-skala-uformowania-stolca.

Nie muszą one być oznaką choroby, natomiast niewykluczone, że w Pani przypadku zarówno one, jak i problemy jelitowe są wynikiem stresu, potęgowanego obawami przed nowotworem. Faktycznie rak jelita grubego w rodzinie oznacza konieczność wzmożonej czujności oraz okresowe kontrole. Proszę pamiętać, że czynnikiem sprzyjającym rozwojowi nowotworu jest nie tylko dziedziczenie tej skłonności, ale także tryb życia czy dieta.

Jeśli jest Pani zainteresowana, więcej informacji na temat raka jelita grubego odnajdzie Pani w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-raka-jelita-grubego-symptomy-najczestsze-nietypowe-profilaktyka-leczenie oraz https://portal.abczdrowie.pl/rak-jelita-grubego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.