Co robić przy tych upławach w ciąży?

Witam. Mam 24 lata i jestem w 3 ciąży. Aktualny tydzień ciąży 12. Od 2czoraj (od niedzieli ) pojawiają się u mnie upławy o brązowym kolorze, były one rano jak wstałam do około 3 godzin. Czy mam się niepokoić. I jak najszybciej udać się do lekarza? Nie odczuwam silnych boli brzucha.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

brązowy kolor upławów nie wskazuje na aktywne krwawienie z dróg rodnych, które mogłoby grozić poronieniem, niemniej proszę pamiętać, że każde podejrzane plamienie czy krwawienie z pochwy w okresie ciąży powinno zostać skonsultowane z lekarzem.

Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-w-ciazy-przyczyny-zagrozenia.

Brązowe plamienia w I trymestrze są stosunkowo często zgłaszaną przez kobiety dolegliwością – zazwyczaj nie stanowią powodu do niepokoju, choć mogą wskazywać na niedobór progesteronu, a to już może stwarzać ryzyka poronienia. W takich wypadkach ginekolodzy najczęściej zalecają suplementację tego hormonu w postaci jego syntetycznego analogu.

Sądzę, że warto skonsultować się choćby telefonicznie z lekarzem prowadzącym ciążę – to do niego należy decyzja o dalszym postępowaniu, w tym o ewentualnym przyspieszeniu wizyty i badania.

Odsyłam do odpowiedzi ekspertów na podobne pytanie, być może okażą się pomocne: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-plamienia-z-pochwy-w-10-tygodniu-ciazy oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-znaczy-brazowe-plamienie-w-13-tc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.