Co się ze mną dzieje? Mam dziwne sny

Od kilku tygodni doświadczam dziwnego stanu. Nachodzą mnie dziwne sny. Nie wiem co to jest. Nagle budzę się w nocy i gdy znowu staram się zasnąć, to czuję, że jestem w transie i nie mogę się ruszyć. Nic nie widzę i nie mogę wydusić z siebie żadnych krzyków. To jest tak przerażające, próbuję krzyczeć, ale nie mogę. To nie jest sen, tylko jakby trans, halucynacja jakaś, próbuję wołać o pomoc, ale nie mogę się ruszyć, moje ruchy są bardzo powolne, aż bolesne i w pewnym momencie ktoś się pojawia i wskakuje na mnie, wtedy się jakby wybudzam i jest ok. Ale jak minie minuta, wszystko powraca. Masakra. Boję się nawet iść spać i to nie jest śmieszne. I tak jak mówię to jest tak realistyczne, że to nie jest sen. Co to jest?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam,

Stan, którego Pan/Pani doświadcza to prawdopodobnie tzw. porażenie przysenne. Jest ono uważane za zaburzenie snu, a występuje u ok. 30%-50% populacji przynajmniej raz w życiu. Podczas snu mózg wyłącza mięśnie i rozluźnia je, aby podczas marzeń sennych nie wykonywać żadnych ruchów i przez przypadek nie wyrządzić sobie lub komuś krzywdy.

Paraliż przysenny występuje w momencie budzenia się (niekiedy zasypiania), na pograniczu jawy a snu. Umysł budzi się choć wciąż znajduje się w stanie REM (szybkich ruchów gałek ocznych), a więc ciało jest zrelaksowane i rozluźnione. Dlatego mimo odzyskania świadomości widzimy obrazy senne, a nie możemy wykonać żadnego ruchu. Stan taki trwać może do kilku minut, a odczucia mu towarzyszące mogą być bardzo nieprzyjemne czy nawet przerażające, pojawia się lęk, poczucie otaczającego zła i ciemności.