Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Anoreksja i bulimia to dwa poważne zaburzenia odżywania. Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny, objawia się spadkiem wagi lub brakiem przybytku wagi, prowadzącym do masy ciała niższej co najmniej o 15% od oczekiwanej. W anoreksji pojawiają się zaburzenia hormonalne, np. zanik miesiączkowania. Spadek wagi jest osiągany poprzez unikanie tuczących pokarmów oraz dodatkowo – wymioty, ćwiczenia fizyczne lub przyjmowanie leków (np. przeczyszczających). Osoba chora na anoreksję ma zaburzony obraz własnego ciała, ocenia siebie jako osobę otyłą i boi się przytyć. Bulimia natomiast to inaczej żarłoczność psychiczna, która objawia się nawracającymi epizodami przejadania się, utrzymywaniem się uporczywej koncentracji na jedzeniu i przeciwdziałaniem „tyciu”. Zarówno anoreksja, jak i bulimia prowadzą do poważnej degradacji fizycznej i psychicznej organizmu. Czym może grozić anoreksja i bulimia?
- Ograniczaniem kontaktów społecznych aż do skrajanej izolacji.
- Trudnościami w zakresie koncentracji uwagi i pamięci, co często przekłada się na słabe wyniki w nauce.
- Obniżeniem temperatury ciała poniżej 36 stopni Celsjusza.
- Redukcją tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej.
- Nadwrażliwością na zmiany temperatury otoczenia, nietolerancją chłodu.
- Bradykardią – spadkiem liczby oddechów na minutę.
- Zimnymi oraz sinymi stopami i rękami, obrzękami kończyn.
- Redukcją metabolizmu hormonów tarczycy.
- Wysuszoną skórą, suchymi i łamliwymi włosami.
- Spadkiem perystaltyki jelit, zaparciami, wzdęciami, bólami brzucha.
- Niedoborami witamin i mikroelementów, anemią.
- Omdleniami, zawrotami głowy.
- Podkrążonymi oczami, bólami głowy, osłabieniem, spadkiem samopoczucia.
- Zaburzeniami snu, bezsennością.
- Zaburzeniami hormonalnymi, np. wzrostem stężenia kortyzolu i hormonu wzrostu, obniżeniem poziomu gonadotropin.
Krwawienia z nosa, podkrążone i sine oczy oraz bladość powłok skórnych wkomponowują się co prawda w obraz anoreksji czy bulimii, ale nie są to wystarczające objawy, by postawić takie rozpoznanie. Wymienione przez Panią symptomy mogą świadczyć równie dobrze o niedokrwistości (anemii) albo o jakiejś innej chorobie czy przeziębieniu. Jeżeli niepokoją Panią zachowania nastoletniej córki (diety, głodówki, liczenie kalorii itp.), nawyki żywieniowe czy jej waga, może udać się Pani z nią do psychologa albo lekarza psychiatry. Możliwe, że to tylko jakieś chwilowe osłabienie. Niemniej jednak nie zaszkodzi wykonać dodatkowe badania i sprawdzić stan zdrowia dziewczyny. Więcej na temat anoreksji, bulimii, anemii i ich skutków oraz o przyczynach krwawień z nosa może Pani przeczytać pod poniższymi linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/anoreksja
http://portal.abczdrowie.pl/bulimia
http://portal.abczdrowie.pl/skutki-anoreksji
http://portal.abczdrowie.pl/anemia
http://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-z-nosa
http://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-krwawienia-z-nosa

Pozdrawiam i życzę powodzenia

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty