Bezsens wszystkiego, nic mnie nie cieszy... Czy mam depresję?

Mam na imię Iwona, mam 38 lat i mieszkam w Pucku na wybrzeżu. Moja sytuacja jest tragiczna, czuję totalny bezsens wszystkiego. Jestem osobą długotrwale bezrobotną. Pracuję trochę w Niemczech, ale to tylko 2 miesiące w roku, praca sezonowa w gastronomii, poza tym jak jestem w Polsce, nigdzie nie mogę znaleźć pracy. Czuję się nikim, czuję bezsens, z dnia na dzień jest coraz gorzej. Nie chce mi się kompletnie nic, jakoś z trudem się jeszcze myję i ubieram, ale z wielkim wysiłkiem. Samotnie wychowuję synka (10 lat), mam w nim oparcie, ale mój smutek, bezsens i przygnębienie trwają już parę lat. Mam takie dołki, myślę o najgorszym. Uważam, że do niczego się nie nadaję i nic już w życiu nie osiągnę. Jestem kompletnym zerem i mam rodziców, którzy jeszcze pogłębiają we mnie ten stan, mówiąc mi, że nic nie potrafię, więc w ogóle nie mam już żadnej motywacji i chęci do działania, ciągle czuję tylko bezsens. Często płaczę. Czuję się przegrana w życiu. Do południa chodzę w piżamie. Czuję bezsens wszystkiego, nic mnie nie cieszy, żałuję, że żyję, najlepiej jakbym zasnęła i już się nie obudziła. Proszę o pomoc.

Witam Panią!

Na odległość nie mogę postawić diagnozy, ale opisane przez Panią objawy mogą wskazywać na depresję. Sugerowałabym, aby zgłosiła się Pani do Poradni Zdrowia Psychicznego, gdzie w ramach NFZ uzyska Pani pomoc, zarówno psychiatryczną, jak psychoterapeutyczną. Proszę nie zwlekać z umówieniem wizyty, gdyż leki antydepresyjne przynoszą poprawę zwykle nie wcześniej, niż po upływie 3 tygodni od rozpoczęcia leczenia. Dlatego im wcześniej podejmie Pani leczenie, tym lepiej.

Pozdrawiam.