Czy anemia i podniesiony poziom płytek jest groźne?

Jestem kobietą, mam 25 lat. W morfologii krwi wyszło mi, że mam anemię i niewiele podwyższoną liczbę płytek krwi PLT - 412 [140,0-400,0]. Czym to może grozić? Czy to może mieć związek z anemią? Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Wzrost poziomu płytek krwi bardzo często towarzyszy niedokrwistości z niedoboru żelaza. Tak niewielka nadpłytkowość jak w Pani przypadku, nie stanowi sama w sobie żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia, ale wymaga dalszej kontroli. Jeżeli po zakończnym skutecznym leczeniu anemii (wyrównaniu erytrocytów, hemoglobiny hematokrytu), nie nastąpi normalizacja poziomu płytek, konieczna będzie konsultacja hematologiczna.