Czy ciąża jest możliwa gdy okres spóźnia się 24 dni?

Okres spóźnia mi się już 24 dzień, zazwyczaj miałam w miarę regularne (ewentualnie 4 dni spóźnienia, pół roku temu spóźnił się około 2 tyg). Zbliżenie nastąpiło parę dni po poprzednim okresie, bez whtrysku i w prezerwatywie (nic nie pękło i nie zsdunęło się), jednak te opóźnienie mnie dziwi, jednak wydaje mi się że stres związany z sesja na studiach mógł trochę wpłynąć np na opóźnienie owulacji, czy jest wysoka szansa na ciąże czy raczej nie?
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w przypadku prawidłowego zastosowania antykoncepcji w postaci prezerwatywy, ryzyko zapłodnienia jest bardzo niskie. Miesiączka może być opóźniona z innego powodu niż ciąża, wśród przyczyn spóźnienia krwawienia wyróżnia się: nieprawidłową dietę, przewlekły stres (bardzo prawdopodobne, że jest to właśnie u Pani powód zaburzenia cyklu menstruacyjnego), infekcję (nie tylko intymną), nagłą zmianę wagi i diety, przyjmowanie niektórych leków, choroby układu rozrodczego, zaburzenia hormonalne itp. W celu wykluczenia lub potwierdzenia ciąży warto wykonać test ciążowy, który będzie wiarygodny już na tym etapie. W sytuacji, gdyby nieregularne miesiączki się utrzymywały, wskazana jest konsultacja z lekarzem ginekologiem.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/rzadkie-miesiaczki

https://portal.abczdrowie.pl/nieregularne-miesiaczki

https://portal.abczdrowie.pl/wtorny-brak-miesiaczki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.