Czy faktycznie może to być alergia?

Dzień dobry, moja córka ( rocznik 2012, mała masa urodzeniową, CC, problemy z afazja motoryczną) nie ma jakichś większych problemów z infekcjami dróg oddechowych. Przed przedszkolem miała do 3 infekcji w roku. W pierwszym roku przedszkola miała tych infekcji sporo, ale nigdy stanów zapalnych oskrzeli, płuc czy ucha. Później co rok to lepiej, infekcji mniej. Byłam więc spokojna. Wszystkie obowiązkowe szczepienia ma w terminie plus pneumokoki. W przedszkolu przechodziła wiatrówkę. I w temu roku (klasa trzecia) po wakacjach, przez jesień i zimę było OK. Po feriach ( ostatnia tura) trzy tygodnie chodziła do szkoły i znów drobną infekcja (katar i podrażnione katarem gardło). Poszła do szkoły na.póltora tygodnia i Nów to samo. Kolejne półtora tygodnia w szkole i znów zaczyna się jej katar. Czy to może być alergia? W pierwszej klasie od marca szkoła.uczyla.aie zdalnie z powodu pandemii. W zeszłym roku też było sporo nauki zdalnej wiosną ale też jej się chyba jakiś katar wiosna trafił. Co robić? Prosić o skierowanie do alergologa czy laryngologa?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania. W przypadku opisanych problemów warto podejść do nich kompleksowo i przebadać córkę zarówno pod kątem laryngologicznym, jak i alergologicznym.

Przyczyny kataru mogą być bowiem bardzo różne. Czasami może mieć on charakter zatokowy. W takim przypadku pacjent przeważnie odczuwa też ból w obrębie nosa i czoła. Z kolei spływająca do gardła wydzielina może powodować jego podrażnienie. Laryngolog na podstawie szczegółowego wywiadu i innych badań będzie mógł określić, czy wskazane jest jakieś leczenie w tym zakresie. Jeżeli lekarz wykluczy schorzenia na tle laryngologicznym, dobrym pomysłem będzie również konsultacja ze specjalistą alergologii.

Katar może być bowiem także wynikiem alergii. W jej przebiegu bardzo często pojawia się dodatkowo kichanie, łzawienie oczu lub ich obrzęk. Możliwe, że w tym przypadku wskazane będzie wykonanie testów alergologicznych, aby określić jakie dokładnie substancje powodują ten stan. Mogą to być zarówno pyłki, ale też roztocza a nawet uczulenie na sierść zwierząt.

Więcej przydatnych informacji na temat przyczyn kataru oraz alergii może znaleźć Pani w artykułach opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/katar

https://portal.abczdrowie.pl/alergia

Zachęcamy również do przeczytania odpowiedzi specjalistów portalu na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/meczacy-katar-a-alergia

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/inne-sposoby-na-badanie-alergii-poza-testami-skornymi

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyny-wodnistego-kataru

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.