Czy hipochondria ma związek ze stresem?

Witam. za kilka dni koncze 18 lat, od smierci dziadka borykam sie z Hipochondria, wsluchuje sie w cialo i stresuje sie nadmiernie, ostatnio zaczalem odczuwac klucie w roznych miejscach na klatce piersiowej, czy jest to spowodowane dlugotrwalym stresem?
MĘŻCZYZNA, 18 LAT 10 miesięcy temu

Witam Pana,

Hipochondria jest silnym zaburzeniem nerwicowym.

Polega na nadmiernej koncentracji na własnym zdrowiu i wysokim poziomie lęku

o swój stan zdrowia oraz błędnym, przepełnionym lękiem interpretowaniu

nawet najmniejszych przypadłości. `

Jednak koncentrowanie się nawet na niewielkich dolegliwościach powoduje,

że lęk o zdrowie i o własne życie narasta i coraz trudniej go ujarzmić,

a to może doprowadzić do kolejnych objawów wywołujących lęk i niepokój.

Bardzo ważne jest, żeby Pan rozpoczął właściwe leczenie, odpowiednio

dopasowaną psychoterapię.

Żeby Panu pomóc, należy wnikliwie przyjrzeć się różnym sytuacjom i wydarzeniom

na przestrzeni Pana życia, które doprowadziły do opisanych zaburzeń

i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.

Dlatego zachęcam Pana do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.

Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami

zaburzeń lękowych oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu odzyska Pan spokój,

równowagę wewnętrzną i radość życia.

Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/

Dzień dobry. Tak istnieje duże prawdopodobieństwo że Pana organizm daje sygnały o przeżywanym przez Pana stresie i lęku właśnie poprzez objawy hipochondryczne.

Jeśli dolegliwości będą się nasilać, proszę udać się na konsultację psychologiczną.