Czy kaszel jest groźny dla ciąży?

Witam,
od 4 tygodni meczy mnie suchy kaszel, to pozostałość po grypie. Jestem w 15 tygodniu ciąży i martwię się czy takie kaszlenie może mieć jakiś wpływ na ciążę i dziecko? Czy można używać jakichś syropów w ciąży?
Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Kaszel jest reakcją obronną organizmu. Nie stwierdzono, aby miał negatywny wpływ na rozwój płodu. Są doniesienia mówiące o tym, iż w zaawansowanej ciąży, poprzez skurcze mięśni może wywołać przedwczesny poród. Są to jednak pojedyncze przypadki nie do końca udowodnione.
Będąc w ciąży nierozsądnym jest podejmowanie leczenia na własną rękę. Powinna Pani zasięgnąć opinii lekarza rodzinnego, który dostosuje odpowiednie leczenie mając na uwadze stan, w którym się Pani znajduje.