Czy książka może zastąpić spotkanie i terapię z psychoterapeutą?

Witam serdecznie.Czy książka POKONAJ DEPRESJĘ, STRES I LĘK czyli terapia poznawczo-behawioralna w praktyce -autor:Stephen Briers.Opisująca CBT w teorii i w praktyce może zastąpić spotkania i terapie z psychoterapeutą?Książka dokładnie opisuję terapię dla pacjenta bez udziału osoby 3 psychoterapeuty(psychologa).W zamian daję nam terapię którą to przewodnikiem jest autor psycholog kliniczny.Czy może być skuteczna tak jak tradycyjna psychoterapia w depresji przy odpowiedniej samodyscyplinie?

Witam,

jest sporo innych dobrych książek do autoterapii, np. "Radość życia" Davida Burnsa czy "Umysł ponad nastrojem" Greenbergera i Padesky. Myślę, że nie zaszkodzi spróbować autoterapii z takimi podręcznikami.

Jeśli zaś w ciągu kilku tygodni nie będzie widocznych efektów - wtedy zachęcam do spotkań z terapeutą.

Pozdrawiam!

Witam, istnieją książki do autoterapii i można z nich korzystać, jednak zależy w jakim celu zamierza Pan/Pani z niej korzystać. W przypadku wielu zaburzeń to właśnie kontakt z druga osobą ( w tym przypadku terapeutą) jest niezbędny. Psychoterapia nie polega tylko na przekazywaniu wiedzy - polega przede wszystkim na doświadczaniu siebie w relacji z drugim człowiekiem (terapeutą). Poza tym często dopiero osoba z zewnątrz może nam wskazać istotne sprawy, których samu nie zauważamy. Pozdrawiam

Dzień dobry,

Nie, książka nie zastąpi leczenia.
Gdyby tak było, to np.: szpitale psychiatryczne można by zamknąć - dając pacjentowi książkę do przeczytania.
Natomiast, jak najbardziej warto poznawać, edukować się, czytać na temat własnej choroby/zaburzenia.

Szanowny Panie,
Książka może być drogowskazem, nie zastąpi jednak spotkania z psychoterapeutą. Kontakt z drugim człowiekiem- profesjonalistą- pozwoli na bycie w relacji, która jest lecząca. Psychoterapeuta ma doświadczenie, umiejętności, kompetencje, które zdobywane są latami. Dodatkowo patrzy na pacjenta z pewnym dystansem, bez emocji, co pozwala na zaproponowanie właściwego leczenia. Pewna cykliczność spotkań, ocenianie "postępów" leczenia daje pacjentowi nadzieję, która sama w sobie jest lecznicza.