Czy leki na astmę mogą fałszować badania w kierunku boreliozy?

Witam. Kleszcza miałam jak byłam mała nie pamiętam czy miałam po tym jakieś objawy. Nie dawno zrobiłam sobie badania na borelioza (metoda Clia) i w wynikach wyszło przeciwciała w kl IgG <5,00. Przeciwciała w kl. IgM 36 wspomnę tylko że mam astmę oskrzelowa na którą lecz się od 4 lat. Czy wynik może być zafalszowany że względu na brane leki na astmę?

Lek. Paweł Szadkowski

Typowe leczenie astmy oskrzelowej nie powinno wpływać na wynik badania. Proszę pamiętać, że sam wynik badania serologicznego bez objawów klinicznych nie świadczy o boreliozie.