Czy leki uspokajające i nasenne mogą uzależniać?

Witam! Od jakiegoś czasu biorę tabletki uspokajające i nasenne. Poleciła mi je zaprzyjaźniona pani doktor, gdyż byłam nerwowa i nie mogłam spokojnie zasnąć. Biorę je od kilku miesięcy, chyba od czterech, i boję się czy mogę się uzależnić. Mam skłonność do uzależnień od leków. Wszystko się rozpoczęło od tajemniczej choroby syna (dziękuję za poradę w moim pytaniu o syna). Wracając do tematu, to czy powinnam odstawić leki? Trochę się boję syndromu uzależnienia od preparatu, w grę wchodzi również ilość spożywanych dawek leku (uspokajające - 3x2 tabletki, nasenne - 1x2 tabletki). Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Szanowna Pani!

Leki uspokajające oraz nasenne należy przyjmować pod ścisłą kontrolą lekarza psychiatry. Dlatego gorąco Panią namawiam do konsultacji z takim specjalistą. Bardzo ważne jest również zaufanie do lekarza prowadzącego leczenie.

Generalnie jednak - biorąc pod uwagę opisane przez Panią wcześniej problemy zdrowotne syna - namawiałabym Panią przede wszystkim do regularnych spotkań z psychologiem, a najlepiej podjęcie psychoterapii. Leki wyciszają Pani emocje i pomagają doraźnie uporać się z lękiem, niepokojem, zdenerwowaniem czy bezsennością, ale to właśnie psychoterapia może Pani pomóc samej lepiej radzić sobie ze stresem. Wsparcie ze strony psychologa może okazać się bardziej efektywne od leków. Proszę o tym pomyśleć, gorąco namawiam do podjęcia terapii.

Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia!