Które z tych objawów może stłumić ten lek?

Moje objawy to anhedonia, zaburzenia funkcji poznawczych, lęk przed oceną i wstyd w sytuacjach społecznych, obniżona energia, niskie poczucie własnej wartości, pesymizm, utrata zainteresowania rzeczami które kiedyś cieszyły, niska aktywność życiowa, wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli, myślenie za dużo. Które z tych objawów może stłumić lamotrygina? Bo została mi przepisana, ale nie wiem po czym poznać że działa
KOBIETA, 25 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

lamotrygina jest lekiem, który często stosuje się w leczeniu zaburzeń nastroju, zwłaszcza w przypadku zaburzeń dwubiegunowych. Może pomagać w stabilizacji nastroju oraz zmniejszać nasilenie epizodów depresyjnych. W kontekście Pani objawów, lamotrygina może potencjalnie przyczynić się do stabilizacji nastroju i zmniejszenia nasilenia epizodów depresyjnych. Powinien także pozytywnie wpłynąć na poprawę poczucia własnej wartości, zmniejszenia anhedonii i pesymizmu.

Należy jednak pamiętać, że reakcja na leczenie jest bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników, w tym od specyfiki zaburzenia oraz innych stosowanych terapii (np. psychoterapii). Niektóre objawy, zwłaszcza te związane z lękiem społecznym i myśleniem, mogą wymagać innego rodzaju leczenia, takiego jak terapia poznawczo-behawioralna.

Jeśli chodzi o rozpoznanie, czy lek działa, zazwyczaj ocenia się to na podstawie poprawy ogólnego samopoczucia, zmniejszenia intensywności lub częstotliwości występowania negatywnych objawów, oraz poprawy funkcjonowania w codziennym życiu. Ważne jest, aby regularnie konsultować się z lekarzem prowadzącym i informować go o wszelkich zmianach, jakie zauważa Pani po rozpoczęciu leczenia.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/lamotrygina

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.