Jak pomóc komuś o niskiej samoocenie?

Witam. Poznalam niedawno mezczyzne i wszystko wydawalo sie byc idealne. On inteligentny, zaradny, z dobra pozycja zawodowa. Po jakims czasie zauwazylam, ze cos jest nie tak, od kiedy zaczelam pomieszkiwac u niego. Ma spadki nastroju, niskie poczucie wlasnej wartosci, destrukcyjnie prezentuje sie czasem w moich oczach podkreslajac co w nim kiepskie (mimo ze wcale takie nie jest). Obiektywnie to swietny facet, super wyglada, ale problem tkwi w jego glowie. Boje sie wchodzic w relacje z kims takim, ze on to zniszczy. On twierdzi, ze probowal terapii kiedys ale nie pomogla...

Szanowna Pani,
..." problem tkwi w jego glowie" to prawda, wskazana jest psychoterapia. Poczucie własnej wartości, kształtuje się w procesie socjalizacji. Wiele czynników składa się na poczucie własnej wartości, takich jak; postrzeganie samego siebie, wiara w siebie, własna skuteczność, samoakceptacja, poczucie własnej godności. Ogólnie mówiąc jest to opinia nas samych o sobie, inaczej mówiąc negatywne automatyczne myśli dotyczące siebie, wysoki krytycyzm, perfekcjonizm w stosunku do siebie. Wskazana jest pomoc psychologa/psychoterapeuty, proces terapeutyczny umożliwi zrozumieć zachowanie w określonym kontekście (sytuacji) i umożliwi zmodyfikować wzory myślenia, to wpłynie na poprawę funkcjonowania społecznego. Poczucie własnej wartości czyli samoocenę trzeba odbudować, tak żeby była optymalna i stabilna. Przekonania i opinie na własny temat w oparciu o doświadczenia życiowe kształtują samoocenę. Szczególnie negatywne komunikaty i doświadczenia w procesie rozwoju są istotą niskiego poczucia własnej wartości. Negatywne przekonania na własny temat - wysoki samokrytycyzm jest wskaźnikiem, który pokazuje, że osoba - partner skupia się na własnych słabościach, wadach i jednocześnie nie docenia swoich zalet. Emocje, które są synchronizowane z negatywnymi myślami to; smutek, lęk, frustracja, złość, poczucie winy i wstydu. Myśli i emocje mają wpływ na nasze zachowanie - obserwuje się to w różnych sytuacjach; trudność w asertywnym wyrażaniu potrzeb, niezdecydowanie w realizacji planów życiowych. Mogą pojawiać się też dolegliwości somatyczne; napięcie, zmęczenie, ból głowy. Wskazane jest leczenie metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej. Terapia poznawczo-behawioralna pozwala zrozumieć problem, im lepiej rozumiemy problem, tym łatwiej sobie z nim radzimy - pozwala uzyskać dobrostan psychiczny, poprawi się funkcjonowanie społeczne oraz ustabilizuje się samoocena. Pozdrawiam serdecznie