Jak pomóc osobie z niską samooceną w wieku 23 lat?

Witam.Chłopak ma 23 lata jest zdrowy fizycznie ale psychicznie jest z nim zle . Nie wierzy w siebie , ma klopot w zaakceptowaniu siebie , czasami nie potrafi wstac z łóżka miewa "czarne humory" . W dzieciństwie wyrzadzono mu wiele krzywd . Od znecania sie psychicznego ze strony ojczyma po wyzywanie od rowiesnikow . Jest dziewczyna ktora kocha go nad zycie ale nie wie jak mu pomóc staje na glowie aby cos z tym zrobic ale On nie wierzy ze psycholog mu pomoze. Czasami mysli ze nie potrafi byc z ta dziewczyna choc mowi ze na pewno cos do niej czuje. Jak ona ma mu pomoc ? Czy da sie cos zrobic ?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani,
poczucie własnej wartości, kształtuje się w procesie socjalizacji. Wiele czynników składa się na poczucie własnej wartości, takich jak; postrzeganie samego siebie, wiara w siebie, własna skuteczność, samoakceptacja, poczucie własnej godności. Ogólnie mówiąc jest to opinia nas samych o sobie, inaczej mówiąc negatywne automatyczne myśli dotyczące siebie, wysoki krytycyzm w stosunku do siebie. Wskazana jest pomoc psychologa/psychoterapeuty, proces terapeutyczny umożliwi zrozumieć swoje zachowanie w określonym kontekście (sytuacji) i umożliwi zmodyfikować wzory myślenia, to wpłynie na poprawę funkcjonowania społecznego. Poczucie własnej wartości czyli samoocenę trzeba odbudować, tak żeby była optymalna i stabilna. Przekonania i opinie na własny temat w oparciu o doświadczenia życiowe kształtują samoocenę. Szczególnie negatywne komunikaty i doświadczenia w procesie rozwoju są istotą niskiego poczucia własnej wartości. Spróbuj zastanowić się jaką wartość sobie przypisujesz, zastanów się, jak ta opinia wpływa na twoje myśli i uczucia, w związku z tym, jakie działania podejmujesz: 1)Czy doceniasz siebie? 2)Czy lubisz siebie? 3)Czy akceptujesz swoje zachowanie? 4)Jaka jest twoja skuteczność? 5)Czy masz poczucie własnej godności? 6)Jak widzisz siebie? Negatywne przekonania na własny temat - wysoki samokrytycyzm jest wskaźnikiem, który pokazuje, że skupiasz się na własnych słabościach, wadach i jednocześnie nie doceniasz swoich zalet. Emocje, które są synchronizowane z negatywnymi myślami to; smutek, lęk, frustracja, złość, poczucie winy i wstydu. Myśli i emocje mają wpływ na nasze zachowanie - obserwuje się to w różnych sytuacjach; trudność w asertywnym wyrażaniu potrzeb, niezdecydowanie w realizacji planów życiowych. Mogą pojawiać się też dolegliwości somatyczne; napięcie, zmęczenie, ból głowy. Wskazane jest leczenie metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej. Terapia poznawczo-behawioralna pozwala zrozumieć problem, im lepiej rozumiemy problem, tym łatwiej sobie z nim radzimy - poprawi się Pani funkcjonowanie społeczne oraz ustabilizuje się Pani samoocena, co wpłynie na dobrostan psychiczny. Pozdrawiam serdecznie

0

Witam
Jako partnerka jedynie może Pani próbować namówić chłopka do podjęcia terapii psychologicznej bądź psychoterapii, aby mógł uporządkować wewnętrzny bałagan powodujący brak wiary w siebie, niską samoocenę oraz bezsilność. Ale to ten chłopak musi chcieć pomóc sobie i uwierzyć , że jest to możliwe....bo to on podejmuje decyzje i nikt inny w jego imieniu nie może tego zrobić...Na tym etapie pozostaje jedynie skuteczne przekonanie go do podjęcia psychoterapii albo terapii psychologicznej wskazując na korzyści , jakie w jego sytuacji może przynieść pomoc psychologiczna. Ale nikt za niego nie może pójść na terapię i nikt w jego imieniu nie zmieni jego życia, jeśli on sam tego nie zrobi.
Pozdrawiam
Anna Szyda

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty