Co robić z tymi objawami nerwicy?

Witam, Od ponad roku choruje na nerwice lękową, do tej pory radziłam sobie bez leków ale od stycznia prócz kołatania serca doszły mi nowe objawy, drżenie serca i klatki piersiowej, problemy z usypianiem, uczucie lęku w ciągu dnia. Udałam się do lekarza rodzinnego i dał mi dorywczo alprox 0,25 mg i skierowanie do psychiatry. Alprox brałam tylko dorywczo, w sytuacji kryzysowej jak już mi było bardzo ciężko bo wiem że uzaleznia. Dlatego nie chciałam brać leków na stałe bo były dni że sobie radzę i nie potrzebuje nic. Wczoraj byłam u psychiatry i poprosiłam o leki które mogę brać tylko doraźnie , w momencie silnego ataku. Pani doktor powiedziała że takich leków nie ma i tak się nie leczy i trzeba zażywacć leki dziennie przez dłuższy czas. Przepisał mi Mozarin i Trittico. Boje się brać przez dłuższy czas te leki, chce walczyć z nerwica sama, czy nie ma doraźnych leków ? Myślałam że są leki np nasenne , które wezmę tylko w ten wieczór , w którym jest już mi bardzo ciężko. Proszę o pomoc, czy tylko takie leki trzeba brać ?
KOBIETA, 43 LAT 5 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Domyślam się, że zmaganie się z nerwicą lękową i towarzyszącymi jej objawami jest dla Pani bardzo trudne. Pragnienie radzenia sobie bez leków jest zrozumiałe, zwłaszcza jeśli obawia się Pani uzależnienia od doraźnie stosowanych leków.

Nerwica lękowa często wymaga kompleksowego podejścia do leczenia, najlepsze efekty osiąga się przez połączenie terapii psychologicznej i farmakologicznej. Alprox (alprazolam) jest lekiem, który może być stosowany doraźnie w sytuacjach kryzysowych, ale ze względu na ryzyko uzależnienia nie jest zalecany do długotrwałego stosowania. Pani psychiatra przepisała Mozarin (escitalopram) i Trittico (trazodon), które są lekami stosowanymi w leczeniu długoterminowym, pomagającymi w stabilizacji nastroju i redukcji lęku.

Leki takie jak Mozarin i Trittico wymagają regularnego stosowania, aby przynieść pełne korzyści terapeutyczne. Mają one na celu nie tylko łagodzenie objawów, ale również prewencję nawrotów lęku. Stosowanie ich na stałe może pomóc w osiągnięciu stabilizacji i poprawy jakości życia. Dobrze byłoby omówić z lekarzem Pani obawy dotyczące długotrwałego stosowania tych leków, aby lepiej zrozumieć, jak mogą one pomóc i jakie są ich potencjalne skutki uboczne.

Istnieją strategie, które mogą wspomóc leczenie nerwicy lękowej, takie jak terapia poznawczo-behawioralna (CBT), techniki relaksacyjne, medytacja, regularna aktywność fizyczna oraz dbanie o zdrową dietę i odpowiednią ilość snu. Terapia poznawczo-behawioralna jest szczególnie skuteczna w radzeniu sobie z lękiem, ponieważ pomaga zmieniać negatywne wzorce myślenia i schematy zachowania, które mogą nasilać objawy.

Jeśli nadal obawia się Pani długoterminowego stosowania leków, warto porozmawiać z psychiatrą o możliwych alternatywach lub kombinacji różnych metod leczenia. Ważne jest, aby znaleźć podejście, które będzie dla Pani najskuteczniejsze i najbardziej komfortowe.

Zachęcam do zapoznania się z artykułami, które mogą dodatkowo uzupełnić informacje:

- https://portal.abczdrowie.pl/nerwica-lekowa-co-to-jest-przyczyny-objawy-leczenie-zycie-z-nerwica-lekowa

- https://portal.abczdrowie.pl/terapia-behawioralno-poznawcza

- https://portal.abczdrowie.pl/leki-przeciwlekowe

Pozdrawiam serdecznie i życzę znalezienia najlepszej dla siebie drogi w walce z dolegliwościami.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.