Co mam robić z tymi objawami nerwicy lękowej?

witam, Od dwóch lat mam stwierdzoną nerwicę lękową, leczę się u psychologa. Martwią mnie moje objawy. Zaczęło się dwa lata temu od kołatania serca i tak przez rok miałam co jakiś czas, kołatania, wtedy lęk o życie i nie mogłam spać. Po wizycie u kardiologa mam stwierdzoną lekką arytmie i biorę concor 2,5mg. Lekarz twierdzi, że może to być od nerwicy. Od grudnia objawy moje się pognębiły. Zmarła mi bliska osoba w młodym wieku i od tego momentu, dostałam silnych palpitacji serca i jednostronnych bólów głowy. Znowu wizyta u kardiologa, neurologa, tomograf i wszystko ok. Lekarza twierdzą, ze to na tle nerwowym. Martwię, że czy w nerwicy może być tak, że dwa dni mam spokoju, trzeciego dnia cały dzień czuję lęk, strach i palpitację serca, a następnego dla zaczyna mnie uciskać z tyłu głowy po lewej stronie, potem ból przechodzi do czoła i znowu wraca (tak mam w ciągu dnia), a czasami przechodzi na całą głowę jakbym miała obręcz założoną. Czy to wszystko może być od nerwicy? może jestem chora? Neurolog każe mi isć do psychiatry po leki, ale nie chcę brać leków :(
KOBIETA, 41 LAT 5 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Dziękuję za podzielenie się swoją opowieścią. Współczuję Pani tego doświadczenia, rozumiem, że zmaganie się z nerwicą lękową i towarzyszącymi jej objawami jest bardzo trudne i niepokojące. W tym kontekście symptomy takie, jak kołatanie serca, lęk, problemy ze snem oraz bóle głowy, mogą się nasilać w błędnym kole.

Nerwica lękowa może powodować bardzo różnorodne objawy somatyczne, mogą być to palpitacje serca, bóle głowy, uczucie ucisku w różnych częściach ciała czy nawracające epizody lęku. Dynamika, którą Pani opisuje, czyli dni z różnym nasileniem objawów, jest typowe dla tego rodzaju zaburzeń. Dolegliwości mogą nasilać się w odpowiedzi na stresujące wydarzenia, takie jak strata bliskiej osoby.

Pomimo że badania kardiologiczne i neurologiczne nie wykazały nieprawidłowości, objawy nadal mogą być bardzo realne i uciążliwe. W takiej sytuacji warto kontynuować leczenie u psychologa, ale jednak rozważyć też wizytę u psychiatry. Leki mogą okazać się pomocne w złagodzeniu objawów lękowych i poprawieniu jakości życia. Warto porozmawiać z psychiatrą o swoich obawach dotyczących leków, aby wspólnie wybrać najbardziej odpowiednią formę leczenia. Istnieje wiele mitów na temat leków psychiatrycznych, które nasilają obawy pacjentów, jednak nie są zgodne z prawdą, często po prostu dotyczą starych specyfików, których już się nie stosuje.

Zachęcam do kontynuowania pracy z psychologiem, który może pomóc w radzeniu sobie z lękiem i stresującymi myślami. Techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, głębokie oddychanie i regularna aktywność fizyczna, również mogą Pani przynieść ulgę.

Proszę zapoznać się z artykułami na podobne tematy:

- https://portal.abczdrowie.pl/nerwica-lekowa-przyczyny-objawy-leczenie

- https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-lekow

- https://portal.abczdrowie.pl/metody-na-stres

Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia oraz spokoju.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.