Nerwica serca i napady paniki

Witam! 3-4 lata temu zdiagnozował kardiolog u mnie nerwicę serca. Mój ówczesny partner doprowadził mnie do tego stanu. Byłam tak ciężko podenerwowana wszystkim, że np. siedząc spokojnie w domu, oglądając telewizję, serce zaczynało mi łomotać, robiło mi się słabo, przez co wpadałam w jeszcze większą panikę. Miałam wykonywane różne badania profilaktyczne, jak również specjalistyczne na serce. Nic nie wykazały. Kardiolog przepisał mi Xanax oraz Concor. Po miesiącu dolegliwości ustały. Z partnerem się rozstałam. Wszystko wróciło do normy. Ale od jakiegoś czasu popadam w stany lękowe. Można powiedzieć, że panikuję, że jestem na coś chora, że umrę itp. Staram się walczyć z tymi myślami, uspokajam się, biorę ziołowe tabletki uspokajające. Napady lęku pojawiają się głównie w pracy. Nie mam szczególnie stresującej pracy. Pracuję tylko 5 h dziennie. Ale samo wyjście z domu już mnie stresuje i boję się do niej chodzić, żeby nie wpaść w panikę.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Na podstawie Pani listu nie da się postawić diagnozy, gdyż byłoby to poważnym nadużyciem. Z racji tego, że chorowała Pani wcześniej na zaburzenia nerwicowe, a konkretnie na nerwicę serca, niewykluczone, że objawy lękowe wracają w postaci napadów niepokoju i obaw. Być może napady paniki świadczą o początkach rozwoju fobii społecznej, stąd np. lęk przed wyjściem do pracy. Atak paniki zazwyczaj pojawia się bez żadnej konkretnej przyczyny, a osoba chora nie potrafi zapanować nad szeregiem reakcji ze strony organizmu. Napad paniki to doświadczenie ekstremalnej trwogi o swoje życie. Lęk paniczny może być także początkiem agorafobii i przyczyniać się do wielu utrudnień w codziennym funkcjonowaniu. Objawy paniki obejmują szeroki katalog dolegliwości: kołatanie serca, zimne poty, brak oddechu, przyspieszone tętno, dreszcze, zawroty głowy, nudności, uderzenia gorąca, bóle w klatce piersiowej, obawy przed śmiercią itp. Nie wszystkie symptomy muszą ujawnić się jednocześnie podczas napadu lęku. Dobrze, że zdecydowała się Pani zakończyć związek, który był związkiem toksycznym i doprowadził Panią do nerwicy. Osobiście radziłabym udać się do lekarza psychiatry i zakomunikować mu, że mimo poprawy po farmakoterapii objawy lękowe wracają i nie potrafi Pani nad nimi zapanować. Lekarz będzie mógł Panią dokładnie zdiagnozować i dobrać odpowiednie leki. Sugerowałabym też rozważyć opcję podjęcia psychoterapii, najlepiej w nurcie poznawczo-behawioralnym. Więcej na temat nerwicy serca i napadów lęku może Pani przeczytać pod poniższymi linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/nerwica-serca
http://portal.abczdrowie.pl/atak-paniki
http://portal.abczdrowie.pl/napad-leku
http://portal.abczdrowie.pl/agorafobia
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-lekow

Pozdrawiam i życzę powodzenia