Napady paniki przy nerwicy lękowej

Witam. Jestem po psychoterapii i po leczeniu farmakologicznym na nerwice lekowa. Od prawie roku skonczylam psychoterapię a od 2 m-cy nie biore lekow. Niestety pojawiają sie moje napady paniki, leku wraz z obajwami somatycznymi, moze nie tak czesto ale sa. Moje pytanie jest następujące: czy jest szansa wyleczenia sie z takiej nerwicy? I czy powinnam moze jednak pojsc na terapie poznawczo-behawioralna? Prosze o pomoc
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,

Nikt nie da Pani gwarancji, że wyleczy się Pani z nerwicy.
Natomiast, jak najbardziej namawiam na OSOBISTĄ rozmowę ze specjalistą (lekarzem psychiatrą, psychoterapeutą), którzy tylko wtedy są w stanie udzielić informacji jakiej formy / metody leczenia Pani potrzebuje.
W Warszawie może Pani skonsultować się np.: w IPiN lub w ośrodku Rasztów.

0
Mgr Ewa Wójcik Psychologia
47 poziom zaufania

Tak, prosze pojsc na terapie poznawczo-behawioralna. Warszawie jest mnostwo specjalistow ktorzy Pani pomoga. Napady Paniki to jakies 10-12 spotkań. Chyba, ze ma Pani jakies inne zaburzenie ktore wywoluje te napady? Jest Pani w dobrej sytuacji bo nie jest Pani na lekach, a to warunek w terapii poznawczo behawioralnej.
Pozdrawiam i zycze powodzenia!

0

Witam,
zachęcam do powrotu na psychoterapię. Zdarza się, że objawy, które wcześniej ustąpiły powracają - warto namierzyć ich źródło. Jeśli była Pani zadowolona z kontaktu z poprzednim terapeutą, wówczas najlepiej wrócić pod jego skrzydła.

Powodzenia !
Agnieszka Jagielak

0

Terapia poznawczo-behawioralna jest jednym z najlepszych wyborów w wypadku zaburzeń lękowych - m.in. lęku panicznego. Zatem jeśli dotychczas nie brała Pani udziału w takiej terapii - proszę się na taką zgłosić. Pozdrawiam.

0

Witam,
zdarza się tak, że czasami po zakończeniu psychoterapii objawy potrafią się utrzymywać. Warto zastanowić się, w jakich okolicznościach napady paniki powracają (czy jest to sytuacyjny stres, czy pewna powtarzalność). Może Pani rozważyć powrót na psychoterapię, np. właśnie poznawczo-behawioralną, na której zyska Pani umiejętności radzenia sobie z napadami paniki i rozpoznawania tych momentów, kiedy napad lęku może się pojawić.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Nerwica lękowa z napadami paniki

Witam serdecznie 'choruję' na nerwicę lękową z napadami paniki miałam wykonywane badanie EEG i nie wykazało nieprawidłowości oprócz skłonności do zaburzeń nerwicowych. Od jakiegoś czasu czuję ucisk i ból w jednym miejscu głowy, dokładniej na górze po lewej stronie. Są to takie uciski chwilowe i ból przy dotyku. Co to może być i czy muszę zgłosić się na jakieś badania czy to jest nerwicowe?
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Nerwica lękowa z napadami paniki i stosowanie leków

Witam.Mam nerwicę lękową z napadami paniki.Dostałam lek Afobam awaryjnie na przerwanie paniki.Bardzo boję się takich leków,moja dawka to 0,25.Bardzo proszę doświadczonego lekarza o opinię czy lek przerwie mój napad paniki,czy tak mała dawka będzie skuteczna,?wiem że ten lek uzależnia,więc nie zamierzam brać go codziennie tylko w razie "awarii" czy jest bezpieczny?
KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu

Oprócz leków proszę koniecznie skorzystać z psychoterapii. Leki pomagają poradzić sobie z objawami choroby, jednak nie wpływają na jej emocjonalne przyczyny. Dlatego trzeba działać głębiej- a w tym pomaga psychoterapia.

0

Witam. Lek, który został Pani zalecony to jeden z najsilniej uzależniających leków z grupy benzodiazepin, więc może być stosowany jedynie doraźnie. Informacje takie posiadam od lekarza toksykologa. Przede wszystkim wszelkie leki, które Pani stosuje powinny być przepisane przez specjalistę lekarza psychiatrę. Wówczas przy ich stosowaniu należy przestrzegać wszelkich podanych wskazówek.
Druga sprawa dotyczy tego, że podstawową metodą leczenia zaburzeń nerwicowych jest psychoterapia. Czasami jest ona uzupełniana farmakoterapią, jeżeli lęki są bardzo uciążliwe i nasilone. Być może tak właśnie jest w Pani przypadku. Leki wyciszają objawy, natomiast psychoterapia, zwłaszcza głęboka np. psychodynamiczna pozwala sięgać do przyczyn. Małgorzata Danielewicz

0

Dzień dobry,

Proszę znaleźć w swojej okolicy psychoterapeutę i podjąć psychoterapię, która jest podstawową metodą leczenia w przypadku zaburzeń lękowych.
Pomoc może Pani uzyskać w ramach NFZ - np.: Poradnia Leczenia Nerwic lub prywatnie. W internecie dostępna jest również lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wg miejscowości.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty