Podejrzenie nerwicy lękowej i ataki paniki

Witam. Mam podejrzenie o nerwicę lękową. Mam ataki paniki i takie dolegliwości: kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej, uczucie ściśnięcia szyi i duszności, uczucie przygniecionej klatki piersiowej. Nie daję już rady. Ciągle kontroluję swój oddech, a przez to moje życie wydaje się bez sensu. Gram na flecie poprzecznym. Co może wywoływać te duszności? Mam 3 mm torbielki na tarczycy. Mam kota persa. Może to alergia albo astma? Dodam, że mam też skrzywienie kręgosłup. Proszę o odpowiedzi.

Wszystkie te rzeczy, o których Pani pisze, to typowe objawy napadów paniki. Ludzie z napadami paniki bardzo często skarżą się właśnie na duszności, kołatanie serca, "gulę" w gardle czy uczucie ściskania w klatce piersiowej, zaś alergia czy astma nie powoduje kołatania serca.

Z takim problemem najlepiej zgłosić się do terapeuty poznawczo-behawioralnego - ta metoda terapii daje najlepsze i najszybsze efekty w leczeniu napadów paniki. Zwykle efekty widać już po kilku spotkaniach.

Pozdrawiam!

Witam Panią
Ataki paniki należą do grupy zaburzeń nerwicowych.
Atakom paniki zwykle towarzyszy wiele objawów i dolegliwości
somatycznych, np. dolegliwości żołądkowe, bóle w klatce piersiowej
kołatanie serca, uczucie duszności, przyspieszone tętno i wiele innych.
Zachęcam Panią do skonsultowania problemu z psychologiem
i ewentualnie do podjęcia psychoterapii.

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl