Czy mogą to być następstwa udaru?
Dzień dobry pół roku temu miałem zawał mózgu(udar niedokrwienny). Aktualnie przechodzę różne badania. Chciałem prosić o interpretacje wyniku MRI głowy z kontrastem:W płacie czołowym prawym podkorowo położone pojedyncze ognisko hiperintensywne w T2WI i FLAIR o wielkości 2mm niespecyficzna zmiana demielinizacyjna, naczyniopochodna. Czy mogą to być następstwa udaru?

MĘŻCZYZNA, 58 LAT ponad rok temu
Profilaktyka udaru mózgu
Udar mózgu, inaczej wylew, jest zespołem objawów klinicznych, które wiążą się z nagłym wystąpieniem zaburzenia czynności mózgu. Utrzymuje się on dłużej niż dobę, a u podłoża nie leży inna przyczyna niż naczyniowa. Profilaktyka udaru mózgu w bardzo dużym stopniu pomaga zapobiec jego wystąpieniu.
Witam! Drobne ognisko hiperintensywne w istocie białej płata czołowego przemawia za podłożem naczyniowym. Tak mała zmianka nie powinna dawać objawów klinicznych. Zazwyczaj są to tzw. "znaleziska przypadkowe" i tego się praktycznie nie leczy. Do udaru można próbować porównywać tylko dlatego, że te drobne ogniska powstają przy przytkaniu, w zasadzie, kapilarów. Przy udarze niedokrwiennym, zmiany są zdecydowanie większe i niosą za dobą zmiany kliniczne.