Czy mój poród będzie przez cesarskie cięcie?

Szanowny Pan /i dr czy będąc po laparotomi usunięcia mięśniaków przez powłoki brzuszne czy zachadząc w pierwszą ciążę poród będzie przez cesarskie cięcie? I kolejne porody również? Nie można wtedy siłami natury?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

każdy poród może odbyć się (lub być próbą) porodu siłami natury, choć istnieją takie sytuacje, w których zaleca się, z uwagi na dobro dziecka lub matki (albo obojga), rozwiązanie ciąży przez cesarskie cięcie.

W przypadku operacji wyłuszczenia mięśniaków istnieje ryzyko rozejścia się macicy w miejscu blizny podczas porodu siłami natury, niemniej cesarskie cięcie nie jest tutaj obligatoryjne. O tym, czy taka metoda rozwiązania ciąży jest jedyną możliwą czy też konieczną, decyduje ginekolog prowadzący ciążę, dokonując oceny ryzyka. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-po-operacji-miesniaka-porod-musi-zostac-przeprowadzony-przez-cc.

Nie sposób odpowiedzieć na Pani pytanie precyzyjnie bez informacji o wielkości mięśniaków, ich liczby, długości nacięcia w trakcie zabiegu, a także obecnego stanu macicy po zabiegu. To wszystko będzie brał pod uwagę ginekolog. Istotny będzie oczywiście także stan Pani i płodu w trakcie trwania ciąży – każda sytuacja rozpatrywana jest indywidualnie. Można założyć, że jeżeli mięśniaków było dużo i doszło do rozległego nacięcia mięśniówki macicy, to zdecydowanie rozwiązanie ciąży drogą cesarskiego cięcia jest najlepszym wyborem.

Być może zainteresuje Panią także nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/cesarskie-ciecie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.